Gayrimenkul Sertifikası

Gayrimenkul Sertifikası

Türkiye nin ilk Gayrimenkul sertifikası TOKİ öncülüğünde halka sunuluyor.

 

Gayrimenkul sertifikası nedir?

Gayrimenkul projesinin yatırımın başında küçük paylara bölünüp, SPK denetiminde halka sunularak, projeye herkesin ortak olabilmesini sağlayan yeni bir yatırım aracıdır.

Planlanan talep toplama tarihi ise 29-30-31 Mart.

 

Gayrimenkul Sertifikası ile ev almanın avantajları…

Gayrimenkul Sertifikası projenin yapıldığı bölgede oturum amaçlı ev almayı düşünenlerin, borçlanmadan, stres yapmadan rahatça ev sahibi olabilmelerine de imkân veriyor.

Basit bir örnekle, projeden ev almak isteyen ve yeni proje ofisi açmış genç bir mimarımızın 100.000 TL’lik birikimi olsun. Beğendiği dairenin ise 500.000 TL olduğunu varsayalım.Yeni açılmış bir ofis sahibi olarak önünü göremeyen genç mimarımız eksik kalan tutar için kredi kullanmak da, riske girmek de istemesin. Bu durumda genç mimarımız, elindeki 100.000 TL ile Gayrimenkul sertifikası alıyor. Yeni iş aldıkça, para kazandıkça borsadan sertifika almaya, seçtiği dairenin payını toplamaya devam ediyor. İşlerinin sıkıştığı dönemlerde ise elindeki sertifikaların bir kısmını borsada nakde dönüştürüyor ve sıkışıklığını gideriyor. Ve proje teslimine kadar yani 3 yıl boyunca beğendiği dairenin baştan ilan edilen payını borsadan toplayarak dairenin sahibi olabiliyor. Özetle kendi ödeme planını kendisi belirliyor, faiz maliyeti ne göre daha uyguna sahip olabiliyor.

 

Gayrimenkul Sertifikası fiyatları…

Sadece ve sadece 42,5 TL ile Park Mavera 3 projesinde, TOKİ ve Makro’ya yatırım ortağı olunabilecek. Şirketin açıkladığına göre, en ucuz daire 478 bin TL, yani 42,5 TL’den 11.058 pay yapıyor. 

 

Özetle