HAKKIMIZDA

Dünya'da Finans sistemi kurulması, 2. Dünya Savaşı’nın galip devletlerinin ABD’nin Bretton Woods kasabasında toplanması ile başlamıştır.

Bu toplantıda IMF ve Dünya Bankası kurulur ve yeni bir sistemin temelleri atılır. Kurulan finans sistemi aslında basittir. Her ülke kendi parasını Amerikan dolarına endeksler, Amerikan doları da altına endekslenir. 1945 sonrası uluslararası finans sisteminin temelini bu basit denklem oluşturur.

Bu teori İngiliz Keynes'in en önemli teorisidir ve 1971'de ABD'nin doları altına endekslemekten vazgeçtiğini açıklamasıyla çökmüştür.

Ardından 1981 yılından itibaren yerine yeni sistem getirilmiş ve değeri ABD Doları, Japon Yeni, Alman Markı, İngiliz Sterlini ve Fransız Frankı'ndan oluşan beşli bir sepete bağlanmıştır. Yani, esasında kurulan IMF ve Dünya Bankası ile sistem koruma altına alınmıştır. Dünya 5'ten büyüktür ifadesi de, bu anlamda, Uluslararası alanda bu konuyla ilgili üst düzeydeki ilk söylemdir.

Finans sistemini kuranlar, parayı 2 kaynaktan sağlamak üzere organize etmiştir. Para Piyasaları ve Sermaye Piyasaları. Bizler, finans kaynağı olarak Sermaye Piyasalarının gelişmesine ve şirketlerin bu alana yatırım yaparak, bu alanı öğrenerek daha uygun şartlarda finans bulmasına destek oluyoruz.

Nereye gittiğini bilmeyen gemiye, hiçbir rüzgar yardım edemez.

Şirketlerimizin, finansal açıdan, her kapıyı çalmaya başlamadan önce sistemi anlaması ve buna göre 1-3 yıllık planlarını yapmaları artık daha zorunlu görünüyor. 3 sene sonra olmak istediğiniz yeri doğru belirleyin, buna uygun gerekli finansman altyapınızı birlikte oluşturalım.